YogANA Kampları


Yoga Nedir?

Yoga ne değildir ile başlamak daha doğru olacak. Günümüzde yoganın ne olduğu ile ilgili bir çok yanlış kullanım var. Yoga, başının üzerinde durup, nefesini tutup, vücudu akrobatik hallere getirebilme becerisi değildir. Evet bunlar Yoga’ya ait farklı uygulamalardan yalnızca bazılarıdır, ama yoga dediğimizde, bir varoluş halinden bahsederiz, belirgin bir yaşam şeklidir Yoga. Kelime anlamı ile yoga, birlik, bir olmak manasına gelir.

Birlik demek, evrensel anlamda “kim olduğunu” tecrübe etmeye başladığımız anlamına gelir. Örneğin, bugün bilim tüm varoluşun bir tek enerjinin farklı formları olduğunu açık seçik, tartışmasız olarak ortaya koyuyor. Eğer bu bilimsel gerçek sizin yaşayan gerçekliğiniz haline gelirse, her şeyi bir olarak tecrübe etmeye başlar ve yoganın içerisinde yaşamaya başlarsınız. Her şeyi kendinizle, kendinizi de her şey ile bir olarak tecrübe etmeye başladığınızda, bu yaşamda nasıl olacağınızı size kimsenin söylemesine gerek kalmaz. Eğer tüm insanoğlunu kendiniz gibi tecrübe etmeye başlarsanız, ahlak değerlerini size birisinin hatırlatmasına gerek kalır mı? Size gelip de “şu kişiye zarar verme, insanları öldürme, çalma” denmesine gerek kalır mı?

Öyleyse yoga yaptığınızda, her şeyi ve herkesi kendinizden bir parça olarak görürsünüz. Ve bu hale yogada “mukti”, nihai özgürlük adı verilir.

Yoga yolunda mesafe kat etmiş üstatların vizyonu gezegenimiz üzerindeki herkesin spiritüel aşamaya gelebilmesi. Bizler de bu vizyonu paylaşarak bu yönde eğitim programları geliştirip uyguluyoruz.

YogANA kamplarında kişinin iç kimyasında verimli değişimler yapabilmesi için gerekli güç, netlik ve enerjinin sağlandığı etkin uygulamalarla, fiziksel, zihinsel ve duygusal blokajların azaltılıp, yaşamı dönüştüren kalıcı etkileri destekler.

Sağlık yönünden etkisi kanıtlanmış uygulamalar, astım, migren, diyabet, tansiyon, sindirim sistemi problemleri, kanser ve bir çok kronik rahatsızlığa şifa getirmiştir. Bu fiziksel etkilerin yanı sıra katılımcılar, depresyon, öfke ve huzursuzluk gibi duygusal rahatsızlıklardan özgür kalarak, daha net bir zihne, konsantrasyona ve karar verme yetilerine sahip olurlar.

YogANA Kamp Kapsamı

Her YogANA kampı farklı bir temaya yoğunlaşarak aktarılır.

Rezonans Yasası” öğretilerinin temelinde yer alıyor. İnsan ile evren arasındaki bu uyum yasası, makro kozmos (evren) ve mikro kozmos (birey) arasındaki birliğin direk olarak tecrübe edilmesinde gerekli olan araçları ve kaynakları sağlıyor. Bu nedenle metodoloji olarak Batı’dan gelen öğrencilere göre uyarlanmış ancak Doğu’nun orjinal, mistik, esoterik ve engin tecrübelerinden ödün verilmememektedir.

Öğrenecekleriniz Konulardan Bazıları:

1. Asanalar’ın fiziksel, duygusal, zihinsel ve ruhani etkilerini öğrenebileceğiniz geleneksel yoga (Hatha Yoga),

2. Doğru duruş ve ve yoga terapi,

3. Kriya Yoga teknikleri ile doğal detox uygulamaları,

4. Pranayama teknikleri,

5. Enerji yönetimi ve bandha’lar,

6. Ezoterik çakra sistemi,

7. Kundalini Yoga temmelli uygulamalar,

8. Yoga nedir? (Raja Yoga, Karma Yoga, Jnana Yoga, Bhakti Yoga)

9. Meditasyon evreleri ve farklı teknikler,

10. Yogik beslenme ve kanseri önleyen ve iyileşmesinde etkin rolünün ispatlanmış oluğu Japon Makrobiyotik beslenme sırları,

11. Mantralar’a giriş, (Bija ve uzun mantralar),

12. Yantralar’a giriş,

13. Mudralar’a giriş,

14. Yama & Niyama

Yoga ve meditasyon kamplarına katılmak ve güncel programı öğrenmek için aşağıdaki formu doldurabilirsiniz.

 

Meditasyon İnzivaları


MEDİTASYON NEDİR?

Meditasyonun amacı kişisel dönüşümdür.

Meditasyona başlamadan evvelki “ben” ile sonraki ben aynı değildir. Meditasyon sizi düşüncelerinizi, sözlerinizi ve eylemlerinizi derinden farkına varmanızı sağlayacak hassasiyete getirerek karakterinizi değiştirir.

Bencil düşünceler ve kibir buharlaşır. Zihin sakin ve dengeli olur. Ve yaşamınız kolay bir akış halini alır.

Meditasyon doğru şekilde yapıldığında sizi hayatın iniş çıkışlarına hazırlar. Gerginlik, korku ve endişe azalır. Huzursuzluk azalır ve tutkular ılımlı bir hale gelir.

Olaylar yerli yerine oturmaya başlar ve yaşamınız zorlu bir uğraş yerine kolay bir akış halini alır. Bunların hepsi ise kendimize ve dolayısıyla başkalarına anlayış ile olur.

Meditasyon, konsantrasyon ve düşünme gücünü keskinleştirir. Sonra, parça parça, bilinçaltının motifleri ve mekaniği daha net bir hale gelir. Objektif olan sezgi yetisi gelişir.

Düşünceler netleşir ve olayları olduğu gibi algılama durumu oluşur. Bulanık ve hayal ürünü olmayan, net ve berrak bir zeka açığa çıkar.

Teknik:

Vipassana inzivası katılımcılara özlerine dönebilecekleri, öz-benliklerindeki sonsuz varlığı hatılayabilecekleri eşsiz bir ortam sunar.

İnzivanın 1/3’lik bölümü konsantrasyonu arttırmaya yönelik tekniklere ayrılmıştır. Konsantrasyon teknikleri arasında Budist konsantrasyon tekniklerinden Anapana ve esoterik çakra öğretileri, özel olarak seçilmiş, çakra titreşimlerini arttırmaya yarayan müzikler eşliğinde uygulanır. İnzivanın ilerleyen sürecinde kişisel-keşif uygulaması ile bilgelik geliştirilen bir ortam oluşur.

Konaklamalı olarak 3 günlük tamamiyle sessizlik içersinde düzenlenen Vipassana Meditasyon kurslarında, kişinin dışarı ile izolasonu (Pratyahara) sağlanarak, konsantrasyon (Dharana) ve derin yoğuluk (Dhayana) halleri adım adım öğretilir ve bunları tecrübe edebilmesi için gerekli ortam yaratılır.

“Siz kişisel seçiminizle öğrenci olmazsınız; o bir kişisel iradeden çok, bir kader meselesidir. Öğretmenin kim olduğu önemli değildir – onlar hepsi sizin iyiliğinizi isterler. Önemli olan öğrencidir – onun dürüstlüğü, ciddiyeti ve içtenliği. Doğru mürit daima doğru mürşidi bulacaktır.” – Nisargadatta Maharaj

 

Ad Soyad *
Ad Soyad